Özel ART Ağız ve Diş Sağlığı

Polikliniği

:  +90.322.2325050

Poselen Lamina

Estetiği kötü olan ön dişlerde ( diastemalı, çapraşık, çürük vs.) dişlerden minimal aşındırma yapılarak hazırlanan ince bir tabaka halindeki porselene verilen isimdir. Çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kadar memnun edici sonuçlar vermektedir Diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle, dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev de kazandırmak için yeterlidirler.               Porselen lamina nasıl yapılır?


İşlemin uygulanması çok basit olup kısa sürelidir. Öncelikle hastadan ölçü alınıp bir model elde edilir. Dişler henüz kesilmeden bitiş aşaması bu model üzerinde görülür. Daha sonra ağrısız bir işlem ile dişlerin ön yüzlerinden 0.3 - 0.7 mm arasında aşındırma yapılır. Ana ölçü alındıktan sonra geçici veneer yapıştırılır. Böylece dişlerin dış etkilerden korunması sağlanır. Laboratuvarda porselen laminalar hazırlanır. Özel bir teknikle ve yapıştırıcı resin adı verilen materyal ile dişlere yapıştırılır. Yapıştırma işlemi sonucunda laminaları dişten ayırmak mümkün değildir. Bu yüzden kırılmaya karşı çok dayanıklıdır.Porselen laminlar hangi durumlarda yapılabilir?


Temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler.

Diş beyazlatma ile sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,

Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),

Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

Çapraşık dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)Avantajları

Çok iyi bir estetik sağlaması

Dişten minimal aşındırma yapılması.

Tedavi süresinin kısa olması.( 2 yada 3 randevuda yepyeni bir gülüşe kavuşabilirsiniz.)

Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayrılamaması.

Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmemesi.

Aşınmaya karşı direnci yüksekDezavantajları

Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyetinin yüksek olması

Son derece hassasiyet gerektiren bir teknik olması.