Özel ART Ağız ve Diş Sağlığı

Polikliniği

GÜLÜŞ  TASARIMI ve LAMINATE VENEER  


Güzel olmak ve hissetmek insan doğasının bir parçasıdır. Yapay bir görünümden ziyade, güzel duygular uyandıran sade ve doğal bir görünüm elde etmeye çalışılmalıdır. İnsanlar artık günümüzde daha genç, çekici ve dinamik bir görünüm arayışına girmişlerdir.


Yürümek ve nefes almak gibi kahkaha atmak da insan doğasındadır. Güzel bir gülüş bu kahkaha eşlik etmelidir. Muhakkak ki iyi planlanmış bir  “gülüş tasarımı” estetik diş hekimliğinde temel bir bileşendir.


Yüzün ve dudakların çizgileriyle bir bütünmüş gibi görünen, o kişiye özgü bir gülüş tasarımı, tasarlamak belli kuralları ve planlamaları gerektirir.


Gülüş tasarımında planlamaları yaparken hastanın isteklerini tam olarak anlamalı, kişiye özgü renk, şekil ve form seçilmelidir.


Gülüş tasarımı planlanırken porselen laminalar, zirkonyum ve empress kaplamalardan faydalanırız. Mevcut dişlerin sayısı, madde kaybı etkiler.


Güzel bir gülüşün genel yüz estetiğimizde etkisi çok fazladır. Yüzün alt ölçüsü yüz estetiğinin algılanmasında önemli etkiye sahiptir.


Hatalı fasial görünümü düzeltirken cerrahi, ortodonti ve restoratif diş hekimliğinden faydalanmak gerekebilir.


Estetik Gülüş tasarımı ortaya çıkarırken diş hekiminin yararlanması gereken kabul edilmiş bazı standartlar vardır. En küçük detay için bile hastanın bütün görünümü dikkate alınmalıdır. Mevcut diş dizisi, dişlerin rengi,  şekli, konumu, kalitesi gibi faktörler değerlendirilmelidir. Tüm bileşenler doğru gülüş için birbirleri ile ahenk içerisinde olmalıdır.


Diş hekimi günümüz materyallerini kullanırken yumuşak doku yapısı ile uyum içerisinde fonksiyon gereksinimlerinin dikkate alındığı restorasyonlar ortaya çıkarmalıdır.


Doğru teşhis ve doğru planlama ile doğru tedavi elde edilebilir. Çekilen fotoğraflar ve videolar gülüşün kahkaha, gülme ve konuşma formlarının daha iyi incelenebilmesi için çok faydalı olabilir.MOCK-UP (Bitime yakın deneme amaçlı modeller)
   
Tedavinin en başında video ve fotoğraflar çekildikten sonra deneme amaçlı mock-up yapılmalıdır. Renkler, rezinler ve formlar sonuç restorasyona ne kadar benzer ise, hastanın bitim işi algılanması o kadar iyi olacaktır. Hastanın ağzına akrilikle yapılan bu modeller, hastanın tedavi sonucunu 3 boyutlu görüp hissetmesine aynı zamanda konuşmasını test edebilmesini olanak verir.


Deneme amaçlı yapılan bu model hastanın fikir edinmesi açısından çok önemlidir. Hasta o anda karar veremezse hasta ağzına uygulandıktan sonra klinikten ayrılmasına izin verilebilir.


Gülüş tasarlanırken hastanın karakteri ile ilgili subjektif yargıları ve yaşam tarzını dikkate almalıdır.

Estetik diş hekimliği bilimsel prensiplerin ve hekimin sanatsal yeteneğinin bir kombinasyonudur.


DentART Klinik , Adana

:  +90.322.2325050