:  +90.322.2325050

Şeffaf Plak Nedir?

Diş teli kullanmadan, sadece dişlerin istenen konuma gelmesini sağlayan şeffaf aparey (plak) kullanılarak yapılan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, istenen sonucu elde etmek üzere tümüyle kişiye özel olarak bilgisayar ortamında tasarlanan şeffaf plaklar, 3 boyutlu modellemeyle üretilir.

 

Sonrasında dişlere takılan bu plaklar, dişleri istenen konuma gelmek üzere milimetrik düzeyde hareket ettirmeye başlar. Her plak belli bir süre işlevini görüp dişlerde düzelmeyi sağladıktan sonra, bir sonraki aşamaya geçilir ve yeni bir plak takılarak ortodontik tedavi devam eder.

Özel ART Ağız ve Diş Sağlığı

Polikliniği

Şeffaf Plak (Telsiz Tedavi) Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

Şeffaf plak tedavisinin en büyük avantajı, özellikle de yetişkin hastalarımız için, neredeyse görünmez özellikte olmasıdır. Diş teli, braket vb. aygıtlar kullanılmadığı için, estetik olarak rahatsızlık duyulmasının önüne geçer.

 

Bir diğer avantajı da tellere alışma döneminde yaşanabilecek ufak tahriş ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmasıdır. Şeffaf plakların bakımı ve günlük kullanımı da diş tellerine göre daha pratiktir. Ancak bu noktada, hastanın tedaviye etkin katılımı önemlidir. Şeffaf plaklar hasta tarafından kolayca çıkarılabildiği için, düzenli kullanımın aksatılma ihtimali ortaya çıkar ve bu durum tedavinin başarısını engelleyebilir.